Biblioteka, Penguin by Hand
Dodaj komentarz

Penguin by Hand: The Help

Odkąd pamiętam, książki zawsze były moimi najlepszymi przyjaciółmi. W zależności od sytuacji, stawały się powiernikami łez i tajemnic, towarzyszami podróży oraz bratnimi duszami dzielącymi podobne przeżycia, pasje i pomysły (potrójne „p”), pojawiającymi się podczas długich, samotnych nocy, gdy szczególnie brakowało czyjejś obecności. Nigdy mnie nie opuszczały. Chowały się w plecaku między szkolnymi, grubymi podręcznikami, wypełniały każdą wolną przestrzeń w pastelowym pokoju, upiększając go różnymi kształtami, wyraźnymi barwami i zaczarowanymi literami, przypominającymi pochyłe pismo marzycieli, czarne znaki wystukiwane na maszynie do pisania, wokół których raz po raz pojawiały się małe, rozmazane plamki i trudne do rozszyfrowania inicjały, przywodzące na myśl pradawne, egipskie hieroglify. Papierowe krainy leżały w sypialni na lekko wygniecionych, aksamitnych poduszkach i zapraszały do świata, w którym o północy dyskretnie, pośród bajkowych szeptów, otwierały się drzwi.

Pewnego wieczoru, gdy przechodziłam między regałami w jednej z księgarni, poszukując kolejnych tytułów, które mogłyby stać się częścią mojej codzienności, zupełnie przypadkiem natknęłam się na półki z obcojęzycznymi powieściami. Ogarnęła mnie niezwykła radość, ponieważ pierwszy raz od długiego czasu odnalazłam dobrze zaopatrzony sklep, gdzie znajdowały się wszystkie pozycje, które wcześniej przeglądałam na zagranicznych stronach internetowych. Mając każdą z nich na wyciągnięcie ręki, spędziłam ponad godzinę przed ciemnobrązową etażerką, próbując zdecydować, którą historię chciałabym przeczytać w pierwszej kolejności. Wybrałam dwie lektury, a jedną z nich była powieść Kathryn Stockett – The Help.

Processed with VSCO with t1 preset

Znane powiedzenie mówi, żeby nie oceniać książki po okładce, jednak w tym przypadku nie mogłam się powstrzymać. Zakochałam się w niej od pierwszego wejrzenia, a dotyk delikatnej, wypukłej oprawy sprawił, że pochłaniałam słowa z jeszcze większą przyjemnością. Ta książka wydawała się mieć żywą, wyraźną duszę; przemawiała do mnie całą swą postacią, gdy czytając, trzymałam ją w dłoniach niczym największy skarb. Jej łagodnie zagięte brzegi i lekko wytarte kolory są pamiątkami po wspólnych wyprawach, podczas których leżała na dnie podróżnej walizki.

Pewnego dnia, przypatrując się drobiazgowym zdobieniom okładki i umieszczonej z tyłu małej ramce z informacjami o jej źródle (wydawnictwo Penguin, seria Penguin by Hand), poczułam chęć i potrzebę dowiedzenia się czegoś więcej na ten temat.

Processed with VSCO with t1 preset

Penguin Books jest brytyjską firmą wydawniczą założoną w 1935 roku przez Allena Lane’a, pragnącego stworzyć wydawnictwo, w którym książki miały być tanie i dostępne dla każdego. Odniósł sukces, sprzedając każdą z nich za sześć pensów i upowszechnił czytelnictwo, wpływając znacząco na kulturę w Wielkiej Brytanii. Obecnie Penguin Books wydaje rocznie 15000 tytułów, a na liście publikowanych autorów ma ponad 70 laureatów Nagrody Nobla.

We wrześniu 2015 roku, na zlecenie Gill Heeley i Alison O’Toole, wydawnictwo wypuściło kolekcję Penguin by Hand – komplet sześciu z najczęściej wybieranych przez jego czytelników powieści ostatnich lat napisanych przez kobiety – która miała na celu przekształcenie dotychczasowej oprawy książek i stworzenie nowego, unikatowego zbioru dla ich największych miłośników. Pozwolono sześciu artystkom ponownie wyobrazić sobie wygląd każdej okładki i stworzyć jej własną wersję, inspirując się sztuką rękodzieła. Wykorzystane techniki to m.in.: szydełkowanie, akwaforta, pikowanie tkanin czy tworzenie za pomocą papieru kredowanego.

Autorką nowej odsłony The Help jest Brenda Riddle, która wykorzystała metodę pikowania kołdry, dopasowując jej rozmiar do okładki i wszywając różne elementy. Artystka, nawiązując do fabuły powieści i tworząc jej osobiste odzwierciedlenie, w wywiadzie dla Penguin Books przyznała, że jej dominującym zamiarem było umieszczenie na okładce dłoni reprezentujących te, które prowadziły dom i wychowywały dzieci oraz kwiatów magnolii, symbolizujących trzy główne bohaterki książki (ciekawostka: południowe kobiety często nazywa się magnoliami). Riddle, odnosząc się również do filmu na podstawie powieści, umieściła słowika i gałęzie wierzby, pod którymi Skeeter – jedna z postaci – rozmyślała i poszukiwała rozwiązań. Blok kołdry, który został zawarty na okładce, nawiązuje do bloku stanu Mississippi, gdzie rozgrywa się akcja powieści.

Processed with VSCO with t1 preset

Processed with VSCO with t1 preset

Książka The Help (polskie Służące) Kathryn Stockett pojawiła się w Ameryce w lutym 2009, szybko lądując na liście bestsellerów. Przedstawia realia życia czarnoskórych kobiet służących w domach białych rodzin w latach 60. XX wieku na południu Stanów Zjednoczonych. Powieść ukazuje obraz świata przyjęty przez mieszkańców Jackson w stanie Mississippi, gdzie panuje podział na ludzi „lepszych” i „gorszych” naznaczony segregacją rasową, stereotypami oraz brakiem tolerancji, jednak oprócz tego utwór podejmuje rozważania o odwadze, sile przyjaźni, przezwyciężaniu strachu i ograniczeń oraz podążaniu za marzeniami, wplatając elementy humorystyczne, które niejednokrotnie rozbawiają, a czasem wzruszają czytelnika.

Historia przedstawiona jest z punktu widzenia trzech całkowicie różnych postaci – służących Aibileen i Minny oraz młodej Skeeter – połączonych przez wspólny cel. Razem angażują się w urzeczywistnienie ryzykownego pomysłu, który, choć początkowo wydaje się absurdalny i niemożliwy, może odmienić otaczającą je rzeczywistość…

To jedna z książek, przez które zapomina się o zjedzeniu obiadu, czyta się pod kołdrą w świetle lampki nocnej do samego rana, nie zwracając uwagi na fakt, że następnego dnia ma się ważny sprawdzian z matematyki, nie odpisuje się na wiadomości i siedzi pod ścianą w brudnych okularach na nosie z dwoma różnymi skarpetkami na stopach. Należy do zbioru moich ulubionych powieści i polecam ją każdemu całym sercem.

Processed with VSCO with t1 preset

Processed with VSCO with t1 preset

Processed with VSCO with t1 preset

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s